Morfogeneetiline väli

23.08.2024
Morfogeneetiline väli

Kõikidel inimgruppidel on oma morfogeneetiline väli: perekonnal, suguvõsal, kogukonnal, ühiskonnal, kultuuril. Üksikindiviid suhestub selle väljaga alateadlikult. Me justkui vahetame pidevalt infot ja see on ka põhjus, miks me näiteks tänaval üksteisega kokku ei põrka ja suudame vajadusel kiiresti suunda muuta – samamoodi nagu linnud ja kalad liiguvad parvedes. 

Kõik liigid arenevad morfogeneetilise välja kaudu, nii ka inimesed. Kollektiivsesse mällu talletuvad uued õpimustrid, millesse teised liigikaaslased saavad sisse lülituda. Meie kultuur ja pärand sõltub morfogeensest resonantsist.

DNA kodeerib ainult materjale, millest keha koosneb: ensüüme, struktuurseid valke jne. Puuduvad tõendid, et need kodeeriksid ka keha plaani, vormi ja morfoloogiat. Teadlased on avastanud, et absoluutselt kõiki organisme ümbritsevad elektromagnetväljad, alates hallitusest, bakteritest, salamandritest, konnadest kuni inimesteni. Nendes väljades on olemas iga organismi energeetiline Blueprint ehk energeetiline juhis tema tuleviku kohta. Näiteks taime seemikutel on elektriväljad, mis meenutavad võimalikku täiskasvanud taime. Väikestel salamandritel on täiskasvanud salamandri kujuline energiaväli. Energeetiline Blueprint on näha isegi viljastamata munarakul. Rupert Sheldrake: "Igal liigil on oma väljad ja iga organismi sees on väljad iga suurema välja sees. Igaühes meist on kogu keha väli. Käte ja jalgade väljad ning neeru- ja maksaväljad. Igal koel, molekulil jne nendes elundites on oma väli. Iga välja sees on veel palju väljasid. Neil väljadel on mälu, kuhu on talletatud ka varasemate samalaadsete organismide info." 

Läbi protsessi, mida nimetatakse morfiliseks resonantsiks ehk sarnase mõju sarnasele, on olemas ühendus sarnaste väljade vahel. See tähendab, et välja struktuuril on akumulatiivne mälu, mis põhineb liigiga minevikus juhtunul. Morfiline resonants on mälu fundamentaalne printsiip looduses. See on üks viisidest, kuidas looduses asjad toimivad. 

Arvatakse, et mälu asub ajus ja et on mingid närvilõpmed ja kemikaalid, mis seda mõjutavad, aga see pole nii. Aju toimib pigem nagu raadiosaatja ja -vastuvõtja, häälestudes konkreetsetele mälestustele. Rakud meie kehas uuenevad pidevalt vastavalt Blueprindile; närvisüsteem taastub ja tasakaalustab end pidevalt. Kõik paranemisprotsessid saavad info morfogeneetilisest väljast. Kui aju saab vigastada, siis kahjustub vastuvõtja funktsioon, aga kehamälu jääb ikka alles. 

Seega, mälu ei ole salvestunud ainult ajus ja bioloogiline pärand ei ole kõik kodeeritud geenides, vaid suur osa sellest sõltub liigi eelmiste liikmete morfsest resonantsist. Iga indiviid pärib liigi varasematelt liikmetelt kollektiivse mälu ja panustab ka kollektiivsesse mällu, mõjutades tulevikus teisi liigiliikmeid.

Morfogeneetilises väljas on igal süsteemi liikmel oma koht. Kui kellegagi midagi ootamatult juhtub, näiteks ta heidetakse suguvõsast välja või ta saab surma, saadetakse maalt välja, põgeneb teise riiki, pannakse vangi või teeb enesetapu, siis ta jääb justkui välja suguvõsa morfogeneetilisest väljast. See rikub süsteemi terviklikkust ja mõjutab ka järeltulevaid põlvkondi, sest süsteemis ei saa ükski koht tühjaks jääda, sinna asub alati keegi teine. Keegi järgmistest süsteemi liikmetest justkui resoneerub selle väljajäetuga ja jätab end ise välja või käitub düsfunktsionaalselt. 

Süsteemne perekonstellatsioon võimaldab meil teha tööd pere- ja suguvõsa väljaga. Konstellatsioonimeetod aitab anda väljajäetutele tagasi nende õige koha ja järeltulija sellest energiast eraldada. Sellel on tervendav efekt, mis mõjutab kogu välja viisil, mida ei ole võimalik saavutada traditsioonilise psühhoteraapiaga. Konstellatsioon on holistilise grupiviisilise tervendamise meetod, mis ilmestab morfilisi väljasid ja morfilist resonantsi paremini kui ükski teine meetod.

Artikli kirjutamisel on kasutatud Rupert Sheldrake´i loengumaterjale.

Teksti koostas Reet Henn

Morfogeneetiline väli.png (1.25 MB)